بیمه عمر، یک سرمایه‌گذاری پرسود

مقالات-خودرو بیمه ایران
بیمه بدنه اتومبیل
۱۹ فروردین ۱۳۹۶
طرح‌های بیمه‌ای ویژه نانوایی
۲۷ فروردین ۱۳۹۶

تأمین هزینه زمان پیری و تضمین آینده برای هر فردی مهم است و می‌توان این‌طور بیان کرد که بسیاری از تلاش‌ها و فعالیت‌های کنونی ما جهت داشتن آینده‌ای آسوده برای خود و خانواده‌مان می‌باشد. یکی از رایج ترین روش‌ها در دنیا سرمایه‌گذاری تحت عنوان بیمه عمر می‌باشد که خوشبختانه در سال‌های اخیر در کشور ما نیز رواج یافته است و شرکت‌های مختلف با طرح‌های گوناگون و انجام تبلیغات و اطلاع‌رسانی‌های وسیع اقدام به ترغیب افراد به استفاده از بیمه عمر می‌نمایند. بااین‌وجود سهم کشور ما در استفاده از بیمه عمر تنها ۲۰ درصد می‌باشد که می‌تواند بااطلاع رسانی صحیح بهبود یابد.

بیمه عمر درواقع نوعی سرمایه‌گذاری جهت تضمین آرامش آینده است که می‌تواند درزمانی که توانایی کار را ندارید و یا به هر دلیلی قصد ادامه آن را ندارید به کمکمتان بیاید. این بیمه می تواند با پرداخت مبلغ قابل‌توجه نگرانی‌های مالی را از بین ببرد. شاید تابه‌حال با کارشناسان بیمه‌ای زیادی صحبت کرده باشید ولی کلمات تخصصی و اصطلاحات بیمه‌ای فرصت درک درست لزوم استفاده از بیمه عمر را برایتان از بین برده است. در اینجا می‌خواهیم به‌صورت ساده توضیح دهیم بیمه عمر چگونه یک سرمایه‌گذاری همه‌جانبه محسوب می‌شود.

هر فرد در زمان انجام بیمه عمر مشخص می‌کند که مبلغ مورد نظر خود را در زمان‌های دلخواه پرداخت نماید. به‌صورت مثال فرد می‌تواند با توجه با وضعیت اقتصادی خود تعیین کند که ماهانه ۵۰ هزار تومان پرداخت نماید، یا در صورت تمایل می‌تواند مبلغ موردنظر را به‌صورت ۳ ماهه، ۶ ماهه و یا سالانه پرداخت کند که در این صورت سود بهتری هم به او تعلق می‌گیرد. علاوه بر این مدت بیمه نامه هم توسط خود فرد مشخص می‌شود. مثلاً یک فرد ۴۰ ساله که دوست دارد در ۵۵ سالگی بازنشسته شود می‌تواند مدت قرارداد را ۱۵ سال تعیین کند.

حتی اگر قبل از اتمام مدت قرارداد هم دوست داشتید بازنشست شوید می‌توانید این کار را انجام داده و در زمان دلخواهتان بازنشست شوید.


شرکت بیمه تعهد می‌کند در زمان بازنشستگی سرمایه فرد را که در زمان قرارداد در آن مشخص‌شده است پرداخت کند. علاوه بر این طبق مقررات بیمه عمر و سرمایه‌گذاری، شرکت بیمه موظف است فرد بیمه‌شده را در ۸۵ درصد از سود حاصل از سرمایه‌گذاری شریک کند. یعنی شرکت بیمه در مدت پرداخت حق بیمه از طرف فرد این مبالغ را از طرف او سرمایه‌گذاری می‌کند و او را در ۸۵ درصد از سود این سرمایه‌گذاری نیز شریک می‌نماید. این موضوع به‌صورت مجزا از حق بازخرید است که در زمان بازنشستگی به فرد بیمه‌شده پرداخت می‌شود.

مزایای بیمه عمر مان به این محدود نمی‌شود و فرد بیمه‌شده می‌تواند از پوشش‌های درمانی هم استفاده نماید. درصورتی‌که فرد در حادثه آسیب ببیند بیمه به او مبلغ مشخصی که در قرارداد تعیین‌شده است را پرداخت می‌نماید تا نگرانی‌های تامین هزینه درمانی در زمان حادثه را از بین ببرد. شرکت بیمه‌شده همچنین این اطمینان را به افراد تحت پوشش بیمه عمر می‌دهد که در صورت ازکارافتادگی تمامی مبالغ حق بیمه را تا پایان قرارداد پرداخت می‌کند و به بیمه‌شده ماهانه به میزان آخرین حق بیمه پرداختی به مدت ۱۰ سال کمک‌هزینه پرداخت می‌نماید.


در زمان بازنشستگی بیمه‌شده می‌تواند تمام مبلغ سرمایه بازنشستگی را یکجا دریافت نماید و یا آن را نزد شرکت بیمه سرمایه‌گذاری کرده و مبلغ مشخصی را به‌عنوان حقوق ماهیانه دریافت نماید که این به انتخاب خود بیمه‌شده انجام می‌شود.

شرکت بیمه برای تمامی حوادث ممکن حتی فوت بیمه‌شده هم مواردی را در نظر گرفته است. اگر بیمه‌شده قبل از بازنشستگی فوت شود، شرکت بیمه برای حمایت از بازماندگان او مبلغ قابل‌توجهی را به‌عنوان سرمایه فوت پرداخت می‌نماید که این مبلغ در قرارداد مشخص‌شده است و در صورت فوت بیمه‌شده براثر حادثه دو برابر آن پرداخت خواهد شد. بیمه‌شده می‌تواند در زمان قرارداد مشخص کند که سرمایه فوت به چه فرد یا افرادی تعلق بگیرد و سهم هرکدام را مشخص نماید.