بیمه منزل مسکونی شما باید شامل پوشش‌های مشخصی باشد

طرح‌های بیمه‌ای ویژه نانوایی
۲۷ فروردین ۱۳۹۶
مقایسه صنعت بیمه در ایران و جهان
۵ اردیبهشت ۱۳۹۶

یکی از اولین مواردی که انسان در پی آن بوده است سرپناهی برای مصون ماندن در برابر خطرات محیطی است. وقتی انسان‌ها در غار زندگی می‌کردند همیشه غارشان نیز در معرض خطرات مختلف قرار داشت و تلاش می‌کردند آن را از خطرات حفظ نمایند. این روند در قرن‌های متوالی ادامه یافت و انسان‌ها به ساختن پناهگاه‌های متنوع روی آوردند. این سرپناه به‌تدریج به خانه‌هایی با ساختار گوناگون تبدیل شد که امروزه اشکال زیادی از آن را در اطراف خود مشاهده می‌کنید. انسان‌ها همواره تلاش کرده‌اند با علم و تجهیزات نوین خانه‌های مقاوم‌تر و زیباتری بسازند تا در آن با آرامش زندگی کنند ولی با پیشرفت علم و بهبود ساختمان‌ها می‌توان گفت به همان میزان خطراتی که این ساختمان‌ها را تحدید می‌نمایند نیز افزایش‌یافته‌اند و وضع قوانین مختلف در مهندسی ساختمان برای ایمن‌سازی در مناطق مختلف دلیلی برای این ادعاست.


باوجود همه تمهیدات بازهم شاهد حوادث طبیعی و غیرطبیعی مختلفی هستیم که امنیت خانه‌ها، اثاثیه موجود در آن‌ها و ساکنین را تحدید می‌نمایند و می‌توان این‌طور گفت که این حوادث اجتناب‌ناپذیرند و انجام اقدامات مختلف تنها احتمال اتفاق افتادن این حوادث را کم می‌کند. یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از بیمه است. بیمه می‌تواند خسارات مالی ناشی از این حوادث را جبران نماید.

بیمه ایران پوشش‌ها و طرح‌های متنوعی برای منازل مسکونی، اثاثیه موجود در آن‌ها و همچنین ساکنین و حتی همسایگان در نظر گرفته است که با توجه به موقعیت و شرایط هر ساختمان می‌توان از طرح متناسب با آن استفاده نمود. برای مثال برخی از پوشش‌های طرح‌های بیمه‌های منازل مسکونی را توضیح خواهیم داد.


یکی از طرح‌های ارائه‌شده برای منازل روستایی می‌باشد. در این طرح محصولات کشاورزی انبارشده در منزل کشاورزان نیز بیمه می‌شوند و در صورت بروز حادثه خسارت‌های ناشی از آن جبران می‌شوند. در طرح‌های بیمه‌ای خاص سقف مالی خسارات تعیین‌شده است و قابل‌تغییر نمی‌باشد، پس در صورت تمایل به انجام بیمه با سقف خسارت مالی متفاوت می‌توانید از طرح‌های دیگر موجود باراهنمایی مشاور خود استفاده کنید.

از پوشش‌های که برای ساختارهای مسکونی این روزها ضروری به نظر می‌آیند پوشش مسئولیت خسارت در برابر همسایه می‌باشد که باید توجه کنید در طرح موردنظر ذکرشده باشد. در مواردی که ساختمانی دارای بیمه آتش‌سوزی و یا سیل باشد و براثر آتش‌سوزی آن خسارتی به همسایه‌های آن وارد شود این بیمه‌نامه می‌تواند خسارت‌های واردشده به همسایه منزل موردنظر را تحت پوشش قرار دهد.


از مواردی که صاحب‌خانه‌ها معمولاً نگران آن هستند اثاثیه منزل مسکونی است که باید توجه شود در زمان انجام قرارداد سقف خسارتی که به این اثاثیه تعلق می‌گیرند چه میزان است و این میزان مطابق با واقعیت در نظر گرفته‌شده باشد تا در زمان ایجاد خسارت مشکلی به وجود نیاید.

درنهایت این موضوع بیشتر از هر مورد دیگری باید موردتوجه قرار گیرد که ساختمان‌های مختلف دارای نیازها و شرایط گوناگونی هستند و برحسب آن‌ها می‌توانند از طرح‌ها و پوشش‌های مختلفی استفاده نمایند. پس توجه به این مورد ضروری است که در زمان انتخاب نوع بیمه مورداستفاده و پوشش‌های آن از مشاوران متخصص و دلسوز بهره بگیرید و مهم‌تر از آن اینکه اطلاعات صحیح را در اختیار آنان قرار دهید تا بتوانند بهترین پیشنهاد را ارائه دهند. شاید این موارد در زمان عقد قرارداد خیلی ضروری به نظر نیاید اما باید توجه داشته باشید در زمان حادثه می‌تواند بسیار مهم و مشکل‌ساز باشد.