مقایسه صنعت بیمه در ایران و جهان

بیمه منزل مسکونی شما باید شامل پوشش‌های مشخصی باشد
۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
حمایت بیمه ایران از کارگران ساختمانی
۸ اردیبهشت ۱۳۹۶
صنعت بیمه عبارتی است که شاید بارها شنیده باشید اما توجه به این نکته بسیار ضروری است که بیمه چرا جز صنایع محسوب می‌شود درصورتی‌که در ظاهر نهادی است اجتماعی که خدمات حمایتی انجام می‌دهد. با نگاهی به میزان درآمد بیمه‌ای کشورهای متفاوت دنیا به‌راحتی می‌توان دریافت کشورهای صنعتی در صدر این کشورها قرار دارند و در صدر همه آن‌ها ایالات‌متحده آمریکا بیشترین میزان دریافتی از محل بیمه را به خود اختصاص می‌دهد. این در حالی است که در کشورهای جهان سوم و آفریقایی میزان دریافتی بیمه بسیار ناچیز است. ارتباط معناداری میان میزان رشد اقتصادی و صنعتی هر کشور و میزان درآمد بیمه‌ای و نفوذ بیمه در آن کشور وجود دارد و این امر می‌تواند به افزایش قدرت سیاسی آن کشور نیز منجر شود.

صنعت بیمه در یک اقدام دوجانبه ازیک‌طرف با دریافت حق بیمه و به‌کاراندازی سرمایه خود در صنعت و تولید کشور باعث ایجاد رونق اقتصادی و افزایش تولید آن کشور می‌شود و از طرف دیگر با حمایت از صنایع و سرمایه‌های مالی و انسانی باعث افزایش میزان سرمایه‌گذاری دیگر سرمایه‌گذاران در صنعت و تولید می‌شود. به‌این‌ترتیب مشوقی برای جذب سرمایه نه‌تنها از داخل کشور بلکه جذب سرمایه‌های خارجی نیز می‌شود.
کلمه بیمه در زبان فارسی از کلمه بیم گرفته‌شده است که به معنای ترس از اتفاقی است و بیمه درواقع باعث پیشگیری از این ترس می‌شود. در زیان انگلیسی نیز بیمه insurance است که از ریشه آن کلمه secures  یعنی امنیت است و درواقع بدون وجود امنیت و با حاکم شدن در بازار مالی و صنعتی یک کشور تمامی فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی از رونق می‌افتد.
برای اولین بار در سال ۱۵۵۲ افرادی در فلورانس ایتالیا به لزوم وجود بیمه پر بردند و اقدام به تشکیل مجموعه‌هایی با چنین نوع خدمات کردند. در ایران نیز ورود اولین شرکت بیمه در سال ۱۳۱۰ شکل گرفت و پس‌ازآن در سال ۱۳۱۴ اولین شرکت بیمه ایرانی تحت عنوان شرکت سهامی بیمه ایران تشکیل شد که تا سال‌ها تنها شرکت بیمه‌ای در ایران بود. تا سال ۱۳۱۶ قوانین بیمه در ایران با پیروی از شرکت‌های خارجی بود و در این سال مجلس شورای ملی قوانین بیمه‌ای ایران را تصویب کردند که نقطه عطفی در صنعت بیمه ایران به شمار می‌آید.


در طی سالیان متمادی صنعت بیمه در ایران دستخوش تغییرات زیادی گردیده است که در اینجا مقایسه بر روی این وضعیت انجام می‌دهیم. مهم‌ترین شاخص سنجش بیمه در یک کشور میزان نفوذ آن است که این میزان در ایران ۳٫۱ درصد است که رتبه ۷۶ را در جهان دارد. این در حالی است که کشورهایی مانند ترکیه و کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس دارای رتبه بهتری نسبت به ایران در این زمینه هستند. همچنین میزان سرانه بیمه در ایران ۵۰ دلار است که استاندار جهانی آن ۶۰۸ دلار است و ایران در این زمینه دارای رتبه ۷۶ است.
شاید مانند بسیاری از مسائل اقتصادی دیگر بخواهید انگشت اتهام را به‌سوی دستگاه‌های اجرایی و حکومتی بگیرید ولی قبل از آن به این نکته توجه کنید که ۵۹ درصد از دریافتی حق بیمه در جهان متعلق به بیمه عمر است درصورتی‌که این مبلغ در ایران ۶٫۵ درصد است و این مستقیماً به تک‌تک افراد جامعه و نگرش و فرهنگ استفاده از بیمه عمر بازمی‌گردد. در سال‌های اخیر اقدامات زیادی از سمت شرکت‌های بیمه‌ای در جهت نهادینه کردن صنعت بیمه صورت گرفته است که تأثیراتی نیز داشته است اما کماکان یکی از دلایل اصلی رشد کند صنعت بیمه ایران محسوب می‌شود.


 
44.5 درصد کل دریافتی بیمه در ایران از محل بیمه ثالث است که یک بیمه اجباری برای وسایل نقلیه محسوب می‌شود و ۵۵٫۵ درصد دیگر ان متعلق به ۱۵ رشته بیمه‌ای دیگر است. این امر را می‌توانید به‌راحتی در بسیاری از حوادث ناگوار مانند آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو نیز مشاهده نمایید که بسیاری از مراکز تجاری این مجتمع فاقد بیمه‌های لازم بودند و پس‌ازاین حادثه بسیاری از صاحبان کسب‌وکار و مراکز صنعتی به فکر استفاده از بیمه برای مجموعه خود افتادند. بیمه درواقع علاوه بر ایجاد اطمینان و آرامش در صاحب صنعت می‌تواند باعث تسهیل گردش چرخ صنعت کشور و رشد اقتصادی نیز شود. پس باید پیش از اتفاق افتادن حادثه به فکر باشیم.