چند مفهوم ابتدایی درباره بیمه

چرا بیمه بدنه برای دارندگان خودروهای گران‌قیمت ضروری است؟
۶ شهریور ۱۳۹۷
شما به چه نوع از انواع بیمه نیاز دارید؟
۲۵ شهریور ۱۳۹۷

بیمه چیست؟

امروزه تقریباً همه مردم مفهوم بیمه را می‌شناسند و حداقل از یک نوع بیمه استفاده می‌کنند. بنابراین چندان نیازی نیست که بیمه را تعریف کنیم یا از مزایای آن بگوییم. اما گاهی اوقات پیش می‌آید که مفاهیمی که هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنیم و به نظر واضح و روشن می‌آیند، در ذهنمان تعریف دقیقی ندارند.

اینجا در بلاگ این سایت، از این به بعد درباره بیمه، انواع بیمه، قوانین بیمه و مطالبی که باعث آشنایی بیشتر و دقیق‌تر شما با بیمه و حواشی آن می‌شود، بیشتر می‌نویسیم.

چرا به بیمه احتیاج داریم؟

بیمه کمک می‌کند شما از خودتان و دارایی‌تان در برابر خطرات محافظت کنید. این خطرات مانند آتش‌سوزی، تصادف ماشین یا سرقت می‌توانند صدمات جبران‌ناپذیری به شما وارد کنند. شما همچنین می‌توانید بیمه‌هایی دریافت کنید که به شما در زمانی که بیمار و از کار ناتوان هستید، حقوق بپردازد یا اگر خدایی ناکرده به دلیلی جانتان در خطر افتاد، خانواده شما را تأمین کند.

طبق تعریف بیمه در ویکی‌پدیا، بیمه سازوکاری است که طی آن یک بیمه‌گر، تعهد می‌کند که زیان احتمالی یک بیمه‌گذار را در صورت وقوع یک حادثه در دوره زمانی خاص، جبران کند یا خدمات مشخصی را ارائه دهد. بیمه یکی از روش‌های مقابله با ریسک است.

بیمه‌گر و بیمه‌گذار به چه معنی است؟

متعهد را بیمه‌گر، طرف تعهد را بیمه‌گذار، وجهی را که بیمه‌گذار به بیمه‌گر می‌پردازد، حق بیمه و آنچه که بیمه می‌شود، موضوع بیمه می‌نامند.

قانون بیمه در ایران

در قانون بیمه ایران، بیمه قراردادی است که به موجب آن یک طرف تعهد می‌کند در ازای پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر در صورت وقوع یا بروز حادثه، خسارت وارده را جبران کند یا وجه معینی بپردازد.

طی یک قرارداد بیمه، ریسک مشخصی از یک طرف قرارداد به طرف دیگر منتقل می‌شود.  بیمه‌گر شخصی حقوقی است که در مقابل دریافت حق بیمه از بیمه‌گذار، جبران خسارت یا پرداخت مبلغ مشخصی را در صورت بروز حادثه تعهد می‌کند. در مقابل، بیمه‌گذار شخصی حقیقی یا حقوقی است که با پرداخت حق بیمه، جان، مال یا مسئولیت خود یا دیگری را بیمه می‌کند.

بیمه چطور کار می‌کند؟

در قرارداد بیمه شما انتخاب می‌کنید که در مقابل چه چیزی احتیاج به حمایت دارید. بیمه‌گر شما محاسبه می‌کند ریسک اتفاقی که باید بیمه شود چقدر است و بر اساس آن مبلغی که شما باید بپردازید را تعیین می‌کند. مبلغ حق بیمه شما به این شکل مشخص می‌شود.

سه مرحله اصلی در بیمه کردن

  • یک سیاست بیمه‌ای را انتخاب می‌کنید. سیاست بیمه‌ای سندی است که دقیقاً آنچه که در مقابل آن خود را بیمه کرده‌اید یا نکرده‌اید لیست می‌کند. برای مثال سیاست یک بیمه مسافرتی ممکن است بگوید که اگر شما در سفر خارج از کشور آسیب ببینید، صورت‌حساب‌های درمانی شما را پوشش خواهد داد و مثلاً شامل آسیب دیدن در کارهای ماجراجویانه و پرریسک شما نمی‌شود مثل آسیب‌دیدگی حین اسکی.
  • حق بیمه را پرداخت می‌کنید. حق بیمه مقدار هزینه‌ا‌ی است که شما به صورت ماهیانه یا سالیانه و گاهی اوقات فقط یک بار برای آن بیمه می‌پردازید. مقداری که شما باید بپردازید، به ریسک و ارزش چیزی که بیمه کردید بستگی دارد. برای مثال اگر شما یک راننده بی‌تجربه هستید، بیشتر احتمال دارد که تصادف کنید. پس هزینه بیمه اتومبیل شما بیشتر است. یا هرچه اتومبیل شما گرانقیمت‌تر باشد، هزینه بیمه آن بیشتر است و مثل این.
  • یک ادعا می‌سازید. اگر اتفاقی برای شما افتاد که شامل سیاست‌های بیمه شما می‌شد، شما باید ادعای خود را به بیمه ارائه دهید و حقوق خود را مطالبه کنید. شما به مؤسسه بیمه خود می‌گویید که چه اتفاقی افتاده، آن‌ها ادعای شما را طبق توافقات بیمه‌نامه بررسی می‌کنند و اگر این اتفاق شامل تعهداتی باشد که بیمه پوشش آن‌ها قبول کرده، مبلغ به شما پرداخت می‌شود.

این‌ها نکته‌هایی ابتدایی درباره بیمه و کارکردهای آن بود. در مطالب بعد بیشتر درباره انواع بیمه و فواید آن خواهیم نوشت.

 

 

 

نوشته چند مفهوم ابتدایی درباره بیمه اولین بار در بیمه ایران | نمایندگی ایزدی ۶۲۶۷ پدیدار شد.

Source: iranincuranse