بیمه‌ عمر و سرمایه گذاری برای مقابله با شرایط سخت اقتصادی

۷ رازی که اگر بدانید همین الان برای خرید بیمه عمر اقدام می کنید!
۳ آبان ۱۳۹۷
آیا بیمه عمر درچنین شرایط اقتصادی کشور به صرفه است؟
۱۷ آذر ۱۳۹۷

مقابله با شرایط سخت اقتصادی با راه حل های بیمه‌ ای!

در شرایط اقتصادی که بازار ارز و کالا دارای ثبات زیادی نیستند، افراد در تلاشند که با سرمایه گذاری‌های مختلف در بازارهای مالی گوناگون نظیر سرمایه گذاری در مسکن، خرید ارز، سکه ،سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار بتوانند ارزش سرمایه شان را حفظ کنند. انتخاب هر کدام از گزینه‌های مالی که گفته شد نیاز به داشتن تجربه و مهارت در آن زمینه فعالیت و داشتن سرمایه کافی و حتی در برخی موارد پذیرفتن ریسک است، تا فرد بتواند سود ارزشمندی کسب نمایند. داشتن همه این شرایط برای یک فرد عادی بسیار سخت است.

بیمه‌ عمر و سرمایه گذاری می‌تواند یک راهکار ساده و مفید برای حفظ و نگهداشت ارزش سرمایه باشد. ما در ایران نیاز به ایجاد این نگرش داریم که بیمه عمر، سرمایه گذاری است نه هزینه. در ادامه در مورد اینکه بیمه‌ها چطور می‌توانند در این شرایط به ما کمک کنند صحبت خواهیم کرد.

بیمه‌ عمر و سرمایه گذاری : یادآور قلک‌های سفالی کودکی

یکی از نگرانی های همه ما حفظ ارزش پس انداز در برابر تورم و یا در واقع حفظ قدرت خرید و حفظ ارزش سرمایه‌مان است. این دغدغه مخصوصا  در بین خانواده‌های ایرانی بیشتر پر رنگ تر است، چرا که داشتن سرمایه و پس انداز برای روز مبادا جمله‌ای است که ما همواره از نیاکانمان شنیده‌ایم و در عمل و زندگی هم به کار گرفته‌ایم.

از کودکی به ما یاد داده‌اند که بخشی از پولمان را پس انداز کنیم. قلک‌های سفالی که هر کدام از ما داشتیم و برای شکستن آن لحظه شماری می‌کردیم تا ببینیم چقدر پول جمع کرده‌ایم بیانگر همین موضوع می‌باشد. اما با بزرگ شدن کم کم یاد گرفتیم که باید قلک‌های دیگری را برای پس انداز داشته باشیم، قلک‌هایی که پشتوانه توانایی برای ما باشند.

و یاد گرفتیم که همه تخم مرغ ها را در یک سبد نگذاریم

حفظ  ارزش سرمایه به روش‌های مختلف انجام می‌شود که یکی از این روش‌های سرمایه گذاری بیمه عمر است.

حتما می‌پرسید که چگونه؟ در چند سال اخیر وقتی صحبت از بیمه عمر و سرمایه گذاری  می شود، ناخواسته بیشتر افراد سود سرمایه گذاری در بیمه عمر را با سود پس انداز بانکی مقایسه می‌کنند.

متاسفانه شاید علت این مقایسه نادرست عدم شناخت کامل از ماهیت بیمه‌ عمر و سرمایه گذاری باشد. سرمایه گذاری یکی از مزایای بیمه عمر است که به فرد بیمه شده ارائه می‌شود و تمام ماهیت این بیمه نیست.

شاید بیان این موضوع با یک مثال کار راحت‌تری باشد. فرض کنید یک فرد  ۳۰ ساله یک بیمه عمر و سرمایه گذاری با پرداخت حق بیمه سالانه  ۲ میلیون تومان خریداری می‌کند. با شروع این بیمه نامه  شرکت بیمه یک سرمایه فوت ۲۰۰ میلیون تومانی را علاوه بر بازپرداخت و پس انداز حق بیمه با سود مشارکت که اندوخته قابل توجهی است به فرد ارائه می‌کند که البته با پرداخت حق بیمه های بالاتر میزان این پوشش و سایر پوشش‌های بیمه (امراض خاص بارزترین پوشش دیگر بیمه عمر می‌باشد) افزایش می‌یابد.

سرمایه فوت فقط یکی از پوشش‌های ارزنده بیمه‌ عمر و سرمایه گذاری است که فرد بیمه شده می‌تواند از آن استفاده کند و هیچ سرمایه گذاری دیگری چنین شرایطی را ندارد.

در این مثال امکان حفظ سرمایه با یک مبلغ پرداختی کم بسیار آشکار است. سرمایه فوتی که در بیمه عمر وجود دارد می‌تواند پشتوانه مالی ارزشمندی برای خانواده و عزیزانمان برای زمانی که کنارشان نیستیم باشد.

پشتوانه مالی که از طریق پس انداز و سرمایه گذاری در هیچ بازار مالی در این بازه زمانی بسیار کوتاه جبران نمی‌شود. سرمایه گذاری که معاف از مالیات بر درآمد و مالیات بر ارث بوده و دارای پوشش های ارزنده‌ای است.

بیمه عمر در کنار سودی که به همراه سرمایه گذاری برای فرد ایجاد می کند، از چند جنبه مختلف جبران کننده ارزش سرمایه فرد است.

 

نوشته بیمه‌ عمر و سرمایه گذاری برای مقابله با شرایط سخت اقتصادی اولین بار در بیمه ایران | نمایندگی ایزدی ۶۲۶۷ پدیدار شد.

Source: iranincuranse